Genel Havacılık Bilgileri

Pandemi Sürecinde Havalimanlarının En Riskli Bölgeleri

İçerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde alınacak bazı tedbirler hayati önem taşımaktadır. Bu süreçte yolculuk yapmak riskli olsa da buna mecbur kaldığımız zamanlar olabilmektedir. Bu bağlamda; pandemi sürecinde havalimanlarının en riskli bölgeleri nelerdir, ne gibi tedbirler alınmalıdır sorularının cevaplarını bilmekte fayda vardır.

Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma sonucu havalimanlarının covid-19 virüsü riski taşıyan en yoğun yerleri; tuvaletler, özel yolcu locaları ve restoranlar olduğu saptanmıştır. Pandemi tedbirleri kapsamında restoran gibi halka açık yerler kapalı olsa da havalimanları bu durumdan muaf tutulmuştur. O halde insanlar kendi tedbirlerini, kendileri almalıdır. Özel yolcu locaları her ne kadar seyahatlerin en çekici noktası olarak görülse de tercih edilmemelidir. Bu localarda bir şeyler yiyip içmek ise riski daha da katlıyor. Mekan yeterince dezenfekte edilse bile böyle yerlerin trafiği aşırı yoğun olur ve her ne kadar kendinizi korumaya çalışsanız da mutlaka bir risk vardır.

Pandemi Sürecinde Havalimanlarının En Riskli Bölgeleri

Araştırmanın sonuçlarına göre restoran ve yemek bölümleri de büyük bir risk unsuru. Özellikle bu alanlarda açık bar da mevcutsa daha da büyük bir risk var demektir. Çünkü insanlar böyle bir ortamda ister istemez maskelerini çıkarmak zorunda kalıyor. Maskesiz bir ortamda ise virüsün yayılmaması gibi bir durumdan söz etmek imkansız olacaktır. Buna ek olarak tuvaletler de virüs için son derece tehlikeli yerlerdir. Tuvaletler özellikle havalimanları, otogarlar gibi yerlerde çok yoğun ve kalabalık olurlar.

Zaten yeterince hijyenik olmayan bu alanlarda virüsün yayılması çok daha kolay olacaktır. Eğer tuvaletler kalabalıksa girilmemelidir. Çok mecburi bir durum varsa; 2-3 maske üst üste takılarak, elleri bir yere sürmemeye gayret edilerek, çıkmadan önce elleri iyi sabunlayarak ve daha sonra da maskeyi değiştirerek girilebilir. Eğer alanda birden fazla tuvalet varsa en tenha olanına gidilmelidir ya da kalabalık olanın tenhalaşması beklenmelidir.

Kısacası böyle kalabalık, sosyal mesafeyi korumanın güç olduğu, insan trafiğinin yoğun olduğu mekânlara çok mecbur kalınmadığı sürece gidilmemelidir. Çok zaruri bir durum varsa şayet mutlaka 3 katlı maske kullanılmalı ve el temizliğine özen gösterilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu