Genel Havacılık Bilgileri

Psikolojik Rahatsızlığı Olanlar Pilot Olabilir Mi?

Dünyada oldukça ciddi bir iş olan pilotluk mesleği , göründüğü kadar kolay olunmadığını ve çok zor aşamalarla buralara gelindiğini söylemek doğru olur. Bu meslek öncesi eğitimler, sağlık testleri ve daha birçok kontroller yapılmaktadır. Ve bu sağlık kontrolleri her pilot için zorunludur. Örnek vermek gerekirse psikolog eğitim sırasında, meslek adayına bir çok zorlu sorular sorar. Ve bu testi geçmek sanıldığı gibi kolay görünmez. Dünyadaki pek çok uçak kazaları yaşanır.

Ve bu kazalar sonucu kapsamlı bir araştırma yapılır. Hatanın kaynağı nereden geldiğini, tekniksel bir hata olup olmadığını gibi geniş bir araştırma  gerçekleşir. Örnek uçak kazalarından biri olan Almanya uçaklarından birinin Barselona-Düsseldorf seferi sırasında bilinmeyen bir neden ile uçağın Alplere çakıldığı görülmüştür. Ve bu kaza sebebini araştırmacılar kazanın sebebini pilotun hatası olduğundan şüphelenmiştir.

Türkiyede de pilot olmak isteyen bir çok pilot adayları bir çok kontroller sonucu eğitime alınıyor. Pilot adayı olmaya hak kazanmış insanlar eğitime başlamadan önce psikolojik testlerden geçiyorlar. Daha sonra kontroller sonucu eğitime alınıyor. Bir pilot adayı eğitim öncesi kontrollerini geçemediği takdirde eğitime alınmadıkları kendileri bildiriliyor. Bir pilot adayı psikolojik testlerini geçtiği taktirde eğitime alınır. Eğitimi de başarılı bir şekilde geçen pilot adayları mesleğine devam eder. Peki pilotlar mesleğini eline aldıktan sonra psikolojik bir rahatsızlık geçirir ise ne mi olur? Pilotlar her sene düzenli bir şekilde psikolojik testlerden, sağlık kontrollerinden tekrar geçerler.

Bunun sebebi ise aldıkları eğitim sonrası ciddi sorunlar oluşturacak bir rahatsızlığı olup olmadığını ya da hayatının ilerleyen dönemlerinde bir psikolojik rahatsızlık geçirip geçirmediğini kontrol etmek amacıyla bu kontroller yapılır. Bu sağlık kontrolleri sonrası bir pilotun psikolojik rahatsızlığı olunduğu sonucuna varılır ise pilotun çalışma dönemi rahatsızlığı giderilene dek durdurulur. Ve bu tedaviyi olma aşaması boyunca tekrar uçak kullanmaya uygun görülür ise tedavi aşamasında her hangi bir sorun kalmadığına dair  belgeler ile tekrar meslek hayatına devam edebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu