Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Yolculuklarında Kaza Riski Ne Kadardır?

Uçaklar günümüzde en güvenilir ve en çok tercih edilen seyahat araçlarından biridir. Sağlamış olduğu avantajlar ve konforları da tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Ancak günümüzde uçak yolculuklarında kaza riski birçok kişinin akıllarına gelmektedir. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile uçaklarda oluşabilecek kaza oranları her geçen yıl daha da düşmektedir. Bunun sebebi ise her geçen yıl bu sektöre eğitimli personel sayısının artarak alınması ve uçak bakımlarının daha sık aralıklarda yapılıyor olmasıdır. Uçak yolculuklarında kaza riski ne kadardır?

Uçağa binildikten sonra bir kişinin kaza ile karşı karşıya kalması 11 milyonda bir ihtimal olarak geçmektedir. Bu ihtimali en çok destekleyen sonuçlar ise uçak kazaları olmaktadır. Bir yıl içerisinde genellikle uçak seyahatlerine 3 veya 4 kez ciddi anlamda kazalar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu da diğer seyahat araçları ile karşılaştırılması durumunda çok çok düşük bir miktar olmaktadır.

Uçak Yolculuklarında Kaza Riski Ne Kadardır?

Uçak yolculuklarında kaza riski yanı sıra neden ortaya çıktığı da birçok kişi tarafından akıllara takılan sorunlardan biridir. Günümüzde uçak kazaları çok az olsa dahi ortaya çıkan bu kazaların sebebi ise 3 temel etkene bağlı olmaktadır. İnsan hatası, hava koşulları ve teknik hatalar olmak üzere bu etkilere bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ve eğitimlerin her geçen gün daha da artması ile teknik ve insan hatalarından oluşabilecek riskler oldukça az seviyelere inmektedir. Ancak hava koşulları ile ilgili nedenler elde olmayan sebeplerden dolayı değiştirilememekte ve bundan dolayı da uçuşlar genellikle ertelenmektedir.

Uçuş Esnasında En Güvenli Koltuk Hangisi?

Uçak yolculuklarında kaza riski olduğunu düşünen ve bu konuda büyük panik haline giren insanların çoğunun aklında en güvenli koltuk hangisi gibi sorular bulunmaktadır. Ancak her yıl bu sorunun cevabını alabilmek için deneyler yapılsa da tam bir sonuç ile karşı karşıya kalınamamaktadır. Uçaklarda güvenli bir şekilde seyahat edebilmek için kemerlerin takılı olması ve sakin kalınabilmesi oldukça önemli olmaktadır. Buna ek olarak güvende hissetmek için bir öneri için de çıkış veya acil kapılarına en yakın olan koltuklardaki koridor tarafındaki koltuklar tercih edilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu