Genel Havacılık Bilgileri

Steril Kokpit Nedir?

Uçuş sırasında pilot ve ekibinin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle kalkış ve iniş bu anlardan ikisidir. İşte bu tür durumlarda konuşma ve eylemlerde gereksiz detaylardan kaçınmak ve tamamen odaklanmak gerekir. Buna da steril kokpit denir. Bu tanım eski bir tanım değildir. Yani uçuşların başlamasıyla ortaya çıkmamıştır. Çünkü geçmiş dönemlerde hem uçuş trafiği çok yoğun olmadığı için şimdiki kadar bir odak gerekmiyordu aynı zamanda kokpitte bulunan ses çok yoğun olduğu için burada bulunan kişilerin birbiriyle konuşması pek mümkün değildi. Fakat günümüzde kokpitlerdeki ses rahatsız etmeyecek düzeyde olduğu için sohbet ortamı oluşabiliyor ve hal böyle olunca da odaklanma problemi yaşanabiliyor.

Bu tabirin ortaya çıkış sürecine bakacak olursak tarihlerin 1981 yılını gösterdiğini görüyoruz. Bu tarihte Federal Havacılık İdaresi tarafından bu tanım eklendi. Sonrasında bu tanımı inceleyen ve mantıklı bulan Avrupa Birliği tarafından da kısa süre içinde faaliyete geçirildi. Günümüzde de hemen hemen tüm ülkelerde kullanımına devam ediliyor.

Steril Kokpit Kuralları

Steril kokpit kuralları oldukça katıdır. Bunun da çok haklı sebepleri vardır çünkü bir anlık dalgınlık özellikle uçuşun kritik noktalarından hiç istenmeyecek sonuçlar doğuracaktır. Bu steril kokpit kurallarını incelemek gerekirse;

  • Pilotlar kendi aralarında zorunlu olmadığı müddetçe konuşma yapmayacaktır. Özellikle günlük hayattan sohbet etmeleri kesinlikle yasaktır.
  • Herhangi bir şekilde kokpit alanında yemek yenilmesi mümkün değildir.
  • Evrak işlemleri bu alanda yapılmaz ve bu alanda gereksiz bir şekilde çağrı kabul edilemez.
  • Manzaradan, bulunulan konumla alakalı gereksiz anonslar yapılamaz.
  • Kabin içinde sadece sesli olarak değil sessiz de olsa gereksiz ve dikkat dağıtıcı hareketler yapmak yasaktır.

Bu kurallara tüm pilotların uyması zorunludur. Bunun haricinde kabin görevlileri de bu kurallara eksiksiz bir şekilde uyması gerekir. Kuralların tüm dünya ülkeleri için eksiksiz bir şekilde uyulduğunu söyleyebiliriz. Steril kokpit kuralları işte bu şekilde uygulanır bunun haricinde bazı ülkelerin kabin görevlilerine koymuş olduğu ekstra kurallar bulunmaktadır. Fakat bu kuralları saymamız doğru olmayacaktır çünkü steril kokpit kuralları farklılaştırılamaz ve 1 adettir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu