Genel Havacılık Bilgileri

Türkiye’deki Uçak Kazaları

Türkiye’deki Uçak Kazaları

Herhangi bir zamanda ve mekânda beklenmedik bir anda mal ve can kaybına neden olabilen her türlü eyleme kaza denir. Her gün dünyada milyonlarca büyük ve küçük çapta kazalar olabilmektedir. Bunlardan en önemlisi uçak kazalarıdır. Peki, ülkemizde uçak kazaları hangi tarihlerde olmuştur? Sırayla onlara bakalım.

Türkiye’deki Uçak Kazaları

Tarihlere Göre Türkiye’de Meydana Gelen Bazı Uçak Kazaları

17 Şubat 1959 Dönemin Başbakanı Adnan Menderesi Londra’ya götüren Uçak THY uçağı kaza yapmıştır.

1 Şubat 1963 yabancı bir firmaya ait sivil yolcu uçağı Türk Hava Kuvvetlerine ait askeri yolcu uçağı ile çarpıştı.

30 Ocak 1975 İzmir-İstanbul seferini yapan uçak İstanbul havalimanına inerken elektriklerin kesilmesi sonucu Marmara denizine düşmüştür.

19 Eylül 1976 İstanbul Antalya arasında sefer yapan uçak alçalırken hata yaparak Toros dağlarına çarpmıştır. Uçaktan kurtulan olmamıştır.

22 Eylül 1981 Jet uçağı tatbikat sırasında karargâh üzerine düşmüştür.

26 Mayıs 2003 – İspanyol barış gücü askerlerini taşıyan Ukrayna uçağı Trabzon Maçka’da dağa çarpmıştır.

30kasım 2007 – ATLASJET Isparta uçağı düştü.

Uçaklar Neden Kaza Yapar?

Birden çok nedeni bulunan uçak kazaları en çok iniş ve kalkışta meydana geldiği bilinmektedir. Pist şartları, uçağın fiziki ve teknik durumu, o günkü hava koşulları gibi bir sürü etken uçakların kaza yapmasına sebep olacak nedenler arasında yer alır.

Uçak Kazalarında Vefat Eden Kişi Sayısı

Türkiye’de ilk uçak kazası 1949’da olmuştur. Büyük kayıplı son uçak kazası ise 2007 yılında Isparta’da meydana gelmiştir. Bu uçak kazalarında toplam 1000’in üzerinde insan ölmüştür.

Türkiye’deki Uçak Kazaları

Kaç Yılda Bir Uçak Kazası Olur?

İstatistiklere göre uçak kazaları giderek çok daha az meydana gelmektedir. Önceleri 2-3 yılda bir olan uçak kazaları gelişen teknoloji ve eğitimlerle şimdi ki istatistiklere göre ortalama 5 senede bir olmaktadır.

En Çok Kaza Yapan Ulaşım Aracı

Her zaman karşılaştırılan en güvenli yolcu taşıtı hangisi sorusunun cevabı elbette uçaklara aittir. Uçak kazaları ne kadarda korkutucu olsa da araba, tren, otobüs gibi diğer yolcu taşımadığında kullanılan araçlara göre uçaklar her zaman daha güvenlidir. En az kaza yapan taşıt uçaklardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu