Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Nasıl Kullanılır?

Uçak Nasıl Kullanılır?

Uçaklar, yolcu ve yük taşıma aracı olarak veya askeri sebeplerle kullanılmakta olan hava araçlarıdır. Havacılık sektöründe birçok uçak çeşidi bulunmaktadır. Bunlar: yolcu uçakları, askeri uçaklar, özel uçaklar, kargo uçakları vb. şeklinde sıralamak mümkündür.

Zamanın en yaygın ve tercih edilen ulaşım çeşidi olan uçaklar, aynı zamanda dünya üzerinde herhangi bir yere en hızlı şekilde gitmek için uçak, en mantıklı tercih olacaktır.

Uçak Nasıl Kullanılır?

Uçak Nasıl Uçar?

Uçaklar, uçabilmek için aerodinamik yasasını kullanırlar. Kanatların üst ve alt yüzeyleri arasında geçiş sağlayan havanın hız farkı nedeniyle oluşan basınç etkisiyle uçuş gerçekleşir. Kuyruk ve kanatların yardımıyla manevra yaparak yön değişikliği meydana gelir.

Uçağın dengesinden sorumlu olan kişiler ise özel eğitim görmüş pilotlardır. Bu pilotlara, yolculuk boyunca yardımcı pilot ile birlikte otomatik pilot da destek sağlamaktadır.

Pilotlar Uçuşa Nasıl Hazırlanır?

Uçuş ekibi, dar gövdeli bir uçakla sefere çıkacak ise 1 saat öncesinde havalimanına gelmektedir, geniş gövdeli uçakla yolculuğa çıkılacaksa 1,5 saat öncesinde havalimanına gelinir. Daha sonra toplanma alanına gelinir.

Burada ilk iş olarak uçuş ekibinin uçuşa hazır olduklarını belirtmek amacıyla yaptıkları check- in işlemini gerçekleştirmektir. Bu şekilde göreve gelen personel yoklaması alınmış olmaktadır.

Uçak Nasıl Kullanılır?

Özel Durumlu Yolcular

Bebeği olan yolculara can yeleği ve bebek kemeri dağıtılarak nasıl kullanılacağı anlatılır.

  • Kilosu fazla olan yolculara uzatma kemeri verilir.
  • Görme engeli bulunan yolcuya Braille Alfabesi ile yazılmış olan uçuş emniyet kartlarından verilir. Buna benzer özel durumu bulunan ve yardıma ihtiyacı olan yolculara gereken bilgiler verilir ve yardım edilir.
  • Business yolculara gümüş tepside welcome drink konseptli içeren portakal, ahududu, limonata ve su ikramı yapılır. Yiyecek içecek menüsü, gazete dergi, dağıtılır.

Yolcu yerleşimi ardından kabin ekibi sayımı yapar, yer personeli ile mutabık olununca kapılar kapanır.

Kabin Uçuşa Hazır

Kapının kapanmasıyla birlikte kabin amiri anons yapar ve verilen komut ardından kaydıraklar acil tahliye için aktif duruma gelir. Yolcuların hazır olduğu teyit edildikten sonra kabin amiri kalkış için hazır olunduğunu bildirir ve ardından gereken işlemler de yapıldıktan sonra uçuş gerçekleşir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu