Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Motoru Nasıl Çalışır?

Uçak Motoru Nasıl Çalışır?

Uçak motorları içine hapsettiği havayı sıkıştırıp ardından onu yakıtla birlikte bir tepkimeye sokup patlatır daha sonra hızlı bir şekilde bunu dışarı püskürtme işlemini gerçekleştirir. Bu havayı sıkıştırma, patlatma ve püskürtme olaylarının gerçekleşmesinin ardından motor çalışmış olur ve bununla birlikte de motorun bağlı olduğu araç kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Uçak Motoru Nasıl Çalışır

Motor Çalışma Prensibi

Havaya karşı bir direnç göstererek ilerleyen kuşları uçmaya örnek olarak gösterebiliriz. İnsanoğlu da kuşları ve buna benzer birçok örneği inceleyerek havada kalmanın yani uçmanın yöntemlerini yüzyıllardır aramaktadır. Ve uçmanın temel kuralı, atmosferdeki havaya karşı bir direnç uygulanırsa mümkün olunacağına bağlı olarak belirlenmiştir.

Motorun Çalışmasında Kullanılan Yakıtlar Nelerdir?

Uçak yakıtı, uçak gibi hava taşıtlarının çalışması için gerekli enerjiyi sağlayan kaynaktır. Diğer kara ya da deniz taşıtlarında kullanılan yakıtlardan farklı olarak daha özelleşmiş yapıdaki yakıtlardır. Diğer yakıt kaynaklarına göre daha kalitelidir. Patlama ve benzeri durumlara karşı güvenlik açısından daha önemli olduğu için çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir yakıt türüdür.

Uçak Motorlarının Yakıtlarında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Uçak motorlarında güvenlik açısından diğer motorlarda kullanılan yakıtlara göre daha fazla bir özen söz konusudur. Motorlarda kullanılan yakıtlarda dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

  • Kalitesi
  • Isı dayanıklılığı
  • Yoğunluğu

gibi pek çok unsur motorların çalışmasında önemli bir faktördür.

Uçak Motoru Nasıl Çalışır

Uçaklarda Hangi Türlerde Motor Kullanılır?

Uçaklarda kullanılan motorların birçok çeşidi mevcuttur bunlar:

  • İçten Yanmalı Motorlar
  • Pistonlu Motorlar
  • Wankel Motoru
  • Türbin Motoru

Gibi motor çeşitleri vardır. Bunlardan içten yanmalı motorlar, motorun çalışmasındaki gerekli olan yanma olayını motorun içinde gerçekleştirerek çalışmasını sağlayan motor çeşididir. Pistonlu motor ise, yakıt ve hava yanma odasına sıkıştırılır ve burada yanar. Pistonlu motorlar günümüzde pek çok deniz taşıtı ve hava taşıtında sıklıkla kullanılmaktadır. Wankel motoru, yanma olayında elde edilen yanma basıncını, döndürme hareketine çeviren aslında bir nevi içten yanmalı olan bir motor çeşididir.

Bir diğer motor çeşiti de türbin motordur. Gaz motoru olarak da geçen türbin motoru, bir tür sürekli ve içten yanmalı bir motor türüdür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu