Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Nasıl Kalkar?

Uçak Nasıl Kalkar?

Yıllardır gökyüzünde gördüğümüz uçaklar hakkında birçok merak edilen konu bulunuyor. Merak edilen konuların başında ise uçakların yerden nasıl kalktığı ve nasıl uçtuğu geliyor. Peki uçak nasıl kalkar? Nasıl uçar? İşte detaylar:

Uçak Nasıl Kalkar

Kalkış Koşulları

Bir uçağın kalkabilmesi kalkış koşullarına bağlı olarak gerçekleşir. Uçağın çalışması için önemli olan noktalardan ilki uçağın hızıdır. Çünkü uçak büyük bir ağırlığa sahiptir ve bu ağırlık için de yüksek bir hız gerekmektedir. Uçağın kalkış anındaki hızını şu faktörler etkilemektedir:

1) Rüzgarın hızı ve yönü

2) Pist uzunluğu

3) Hava basıncı

4) Hava nemi

5) Pist durumu

Bu faktörler hızı, dolayısıyla da uçağın kalkışını etkileyen faktörlerdir.

Uçak Kalkışı ve Fizik Kuralları

Uçağın ileriye doğru hareketini motorlar, yerden yükselmesini ise kanatlar sağlar. Her iki hareket için de belirli fizik kuralları gerekir. Kanatlar uçaklarda belirli şekillere göre tasarlanmıştır. Asimetrik bir damla şeklinde olan kanatlar, uçağın ileri gitmesini sağlayan en önemli parçalardan biridir.

 

Kalkış Aşamaları Nelerdir?

Uçak motorları dönmeye başladığında içerisine bulunan pal adı verilen parçalar çalışmaya başlar. Uçağın ileri doğru hareketini sağlayan şey ise pallerin şeklidir. Paller dönmeye başladığı anda uçağın arka kısmında yer alan hava sıkışır, ön kısımda ki hava ise seyrelir.

Böylece pallerin arka kısmında bulunan hava, ön kısmında bulunan havaya göre daha büyük olur. Bunun sonucunda ise uçak ileriye doğru net bir ilerleme hareketi yapar. Uçak yerden yükselme esnasında da yine basınçtan yararlanır.

Yükselme sırasında kanatlar, kendilerine özgü şekilleri sayesinde, alttan geçen havanın üstten geçen havaya göre daha yavaş olmasını sağlar. Bu da uçağın yer çekimine karşı koyarak yerden yükselmesini sağlar.

Uçak Nasıl Kalkar

Kalkış Tipleri Nelerdir?

Koşullara bağlı olarak uçakların kalkış tipleri vardır:

1) Frenlere bağlı

2) Klasik hız seti

3) Özel araçlar yardımı ile kalkış

4) Dikey tırmanış

Bu tipler arasında en yaygın olan kalkış tipi klâsik olandır. Bu yöntemde güvenle kalkış sağlanır. Dikey tırmanış için ise özel motorlar gerekir. Özel araçlar yardımı ile kalkış ise daha çok askeri araçlarda kullanılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu