Genel Havacılık Bilgileri

Uçakta Evcil Hayvan Taşınır mı?

Uçakta Evcil Hayvan Taşınır mı?

Kafesler, canlı hayvanın sahibi tarafından temin edilmektedir. Uçuşlarda yer alan her yolcu için en fazla iki evcil hayvan kafesi bulundurma hakkı verilir. Ancak kafeslerden sadece biri kabin içinde (PETC/0-8 kg aralığında olacak şekilde) diğer evcil hayvan ise kargo bölümünde (AVIH) ile taşınmaktadır. Kedi, köpek veya kedi, kuş aynı uçak içerisinde farklı kabinler olsa bile taşınmamaktadır.

Evcil Hayvan için Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Sahibi ile birlikte seyahat edecek olan evcil hayvanın uçağa kabul işlemleri, check-in konturların da yaptırabilir.

Uçakta Evcil Hayvan Taşınır mı?

Evcil Hayvanların Uçak Kabulü Nasıl Olur?

Kabin içinde veya kargo bölümünde canlı hayvanın taşınması için rezervasyonun en uçuş saatinden 6 saat öncesine kadar yapılarak onaylı olması gerekmektedir. Uçakların tiplerine göre kabinde taşınılacak canlı hayvan sayısı sınırlı olmaktadır. Sahipleri ile birlikte seyahat edecek olan evcil hayvanlar uçağa kabul işlemlerinde check-in konturların da yaptırılmalıdır.

Ayrıca evcil hayvanın kafesinde mutlaka isim ve soyadı ile adresi, telefon numarası ve evcil hayvan sayısını olan evcil hayvanı bilgilendirme etiketi muhakkak olmalıdır. Bunların yanında evcil hayvana ait olan sağlık belgesi ile aşı kâğıdı gibi evrakları da kabul işlem esnasında sahiplerinin yanlarında olmaları gerekir. Seyahatlerde taşınacak olan evcil hayvanın bagaj hakkına dâhil olmayarak ekstra bir ücrete tabi tutulmaktadır.

Evcil Hayvanın Kargo Bölümünde Taşınması

Kullanılacak kafesin standart boyutlara uymaması, ağırlığının 8 kilogramdan fazla olması nedenler ile kabine alınmayan evcil hayvanları özel kafesler ile uçakların kargo bölümlerinde taşınması yapılmaktadır. Evcil hayvanların kargo bölümlerinde emniyetli bir şekilde seyahat etmesi için kullanılacak kafesin yüzeyi sert olması gerekmektedir.

Uçakta Evcil Hayvan Taşınır mı?

Çünkü uçaklar kargo bölümlerinde yumuşak yüzeyli kafes veya çantalar kabul etmemektedir. Özel kafesler evcil hayvanın konforlu bir seyahat etmesi için yeterli büyüklükte olmalı içinde ayakta durmalı ve kendi etraflarında dönebilmeli, yatma pozisyonlarına da uygun olmasıyla birlikte hava alması ve su sızdırmaması için lateral kilit sisteminin olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kafesin üst kısmına evcil hayvanın kimlik bilgilerini içeren bir etiket yapıştırılmalıdır.

Evcil Hayvanın Dış Hat Seferinde Taşınır mı?

Seyahat edilecek olan ülkenin evcil hayvanı istediğine dair tüm belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde evcil hayvan taşınmamaktadır. Ayrıca seyahat edilecek olan ülkenin kuralları gereğince, uçağa kabul edilen yardımcı köpeklerin aşı kâğıtları, kimlik kartı ve gerekli olabilecek belgelerinin yolcu ile birlikte eksiksiz olması gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu