Genel Havacılık Bilgileri

Uçaklar Neden Çok Yüksekte Uçar?

Uçağa binen birçok kişinin aklındaki sorulardan bir tanesi de neden bu kadar yüksekte uçuyoruzdur. Şehirdeki en yüksek binaların 1-2 tık üstü bir yükseklikte uçuş yapılsa yeterli olacakken neden uçuş işin bulutların üstü tercih edilir? Tabii ki bunun da birçok mantıklı açıklaması bulunmaktadır. Uçaklar genel olarak 10.6 kilometre yükseklikte uçarlar. Bunun tabii ki birçok sebebi bulunur ve bunları inceleyelim.

Uçaklar Neden Çok Yüksekte Uçar?

Uçaklar ne kadar yüksekte uçarsa o kadar az sürtünme meydana gelecektir. Böylece yoğunluk da azalacağı için yakıt daha uzun süre idare edecektir. Yani uçakların yüksekten uçmasındaki temel sebeplerden bir tanesi daha az maliyete katlanma durumu olacaktır.

Hava Olayları

Uçarken fırtına, yağmur, kar, dolu gibi hava olaylarının gerçekleşme ihtimali oldukça yüksektir. Eğer bulutların altında bir uçuş yaptığınızı hayal ederseniz bu tür durumlarda hem uçuş güvenliği zarar görecek hem de uçaktaki kişiler ister istemez panik yapacaktır. Bu sebeple 10.6 kilometre yükseklikte yani bulutların üstünde uçmak çok daha mantıklı hale gelmektedir.

Herhangi Bir Engelle Karşılaşmama

Tabii ki dünya üzerindeki yapıların uzunluğu az çok bellidir. Fakat buna rağmen uçuş rotasının belirli şartlarda değişebilecek olması ve buna benzer sebeplerden dolayı 10.6 kilometre standardı kabul edilmektedir. Ayrıca yapıların yanı sıra kuşların da önemi vardır. Alçaktan uçulduğu vakit kuşlara çarpma olasılığı epey yükselecektir. Bulutların üstünde kuş görülme olasılığının daha düşük olması sebebiyle de 10.6 kilometre yükseklik idealdir.

Pilotlara Süre Kazandırma

Uçuş sırasında birçok risk bulunmaktadır. Nadir de görülse bu riskleri göz ardı etmek kötü sonuçlara yol açacaktır. Bu sebeple özellikle uçakta oluşan arızadan dolayı pilotların yapması gereken bazı işlemler bulunabilir. Yani uçakların çok yukarıda uçmadığını düşünürsek pilotların da süresi bir o kadar kısa olacaktır. 10.6 kilometre yukarıda uçan bir uçakta pilotun da oluşan sıkıntıyı çözmek için ciddi bir süresi vardır. Yani sırf bu sebepten dolayı bile uçakların oldukça üstte uçması gerekecektir. Hatta önümüzdeki yıllarda bu yüksekliğin bile artması beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu