Genel Havacılık Bilgileri

Uçaklar Neden Kara Kutu Malzemesinden Yapılmıyor?

Uçak kazaları uçağa binen herkes için korkulu bir rüya. Kaza riski düşük olsa dahi kaza sonucunda hayatta kalmak neredeyse imkânsız. Fakat uçak kazalarında uçak paramparça olsa dahi kara kutu herhangi bir zarar görmez. Durum böyle olunca da birçok kişinin aklına peki o zaman tüm uçaklar neden sadece kara kutudan yapılmıyor diye sorular gelebilir. Bu sebepleri incelemek gerekirse;

Uçaklar Neden Kara Kutu Malzemesinden Yapılmıyor?

  • Temel uçma prensibine tamamen aykırı bir durumdur. Uçaklarda en önemli unsurlardan bir tanesi hafifliktir. Kara kutuların malzemeleri buna tam zıttır çünkü oldukça ağır bir malzemeden oluşmaktadır. Uçak kaplamaları ince ve hafif olmasından dolayı yakıt konusunda da epey bir avantaj sağlamaktadır. Peki bunun tam tersi olduğunu düşünüp kara kutuların malzemelerinin uçakların kaplamalarında kullanıldığını farz edelim. Bu durumda kalın ve oldukça ağır bir dış kaplamaya sahip olacak olan uçaklar yakıt konusunda günümüz uçaklarının misliyle fazla yakıt harcayacaktır. Sadece yakıt da harcamakla kalmayacak aynı zamanda da daha güçlü bir motora sahip olması gerekecektir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı sadece uçağın üretilmesinde değil aynı zamanda üretildikten sonra da çok daha fazla maliyetlere katlanmak gerekir. Bundan dolayı uçak çok ekstra bir ulaşım aracı olur ve şu anki gibi milyarlarca kişinin uçağa binmesini bırakan milyonları bile bulması zor olur.
  • Aslında kara kutunun malzemesinden oluşan bir uçağın da sıfır hasar vereceği gibi bir izlenim de yanlıştır. Çünkü uçağın ağırlığı ne kadar fazla olursa düşme sırasında ivme kazanması daha fazla olacaktır. Bu sebeple kara kutu malzemeden oluşan bir uçağın kazası çok daha sancılı olup kara kutu malzemeye rağmen kişiler büyük ihtimalle ölmekten kurtulamazlar.

Yani kısaca özetlemek gerekirse bir uçağın kara kutu malzemeden yapılması ekstra bir maliyet gerektirir. Bu maliyetin hiçbir yararı olmaz çünkü kara kutu malzemeden oluşan bir uçak yere daha hızlı düşer ve can kaybı olmaması mümkün değildir. Zaten kara kutu malzemesinden yapılan bir uçakla ölüm riskinin sıfıra düşeceği bilinse hava yolu sektöründe mevcut uçakların yanında bu tür uçaklar da yer alırdı ve maddi konuda çok güçlü olan kişiler bu uçakları tercih ederdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu