Genel Havacılık Bilgileri

Uçaklarda Neden Yolcular İçin Paraşüt Bulunmaz

Uçak kazalarından ve meydana gelen can kayıplarından sonra akıllara uçaklarda neden yolcular için paraşüt bulunmaz sorusu gelebilir. İlk bakışta gerçekten mantıksız bir uygulama gibi gelir. Ancak nedeni anlaşıldığında aslında öyle değildir. Paraşütle atlamak esasında hiç de kolay bir eylem değildir. Uygun koşullar sağlansa, gerekli eğitimler alınsa dahi her zaman yüzde yüz sağlam bir iniş mümkün olmamakta ve profesyonel paraşütçüler bile bunu başarmada güçlük çekebilmektedir. Bu durum aslında uçaklarda paraşüt bulunmamasının en önemli sebebidir fakat bununla birlikte pek çok neden daha vardır.

Uçaklarda Neden Yolcular İçin Paraşüt Bulunmaz?

Paraşütler oldukça ağır olurlar. Özellikle de tarifeli uçaklardaki koltukların altına sığamayacak büyüklükte olurlar. Çok fazla yer kaplarlar ve dolayısıyla da uçak için aşırı yük teşkil ederler. Eğer ortalama 100 kişilik kapasiteye sahip yolcu uçaklarında her bir yolcu için paraşüt bulundurulursa uçaktaki diğer yüklerin ciddi derecede azaltılması gerekecektir. Hatta bazı durumlarda uçağın tam kapasite ile yolcu taşıması bile mümkün olmayabilir. Velev ki tüm şartlar sağlansa ve her yolcu için bir paraşüt temin edilse bile bu paraşütlerin her uçuş öncesi kontrol edilmesi, paketlemesinin tekrar yapılması çok zahmetli olacaktır. Dolayısıyla da bu zahmetlerin tamamı biletler için ek maliyet oluşturacaktır.

Uçaklarda paraşüt bulunmamasının bir diğer nedeni ise klasik yolcu uçaklarının paraşütle atlamaya uygun kapıları olmamasıdır. Eğer havayolu firması böyle bir uygulamaya gidecekse uçaklara özel bir atlama kapısı tasarlamalı ve bunun da maliyetlerini karşılamalıdır. Günümüzdeki tipik yolcu uçaklarında böyle bir atlama kapısı mevcut değildir. Dolayısıyla da paraşütle atlamak mümkün olmamaktadır. Bunlara ek olarak paraşütlerin, uçaklardan atlama yolu ile hayat kurtarma olasılığı çok düşüktür. Çünkü yüksek hızda hareket eden bir uçaktan paraşütle atlamak bir yamaçtan atlamak ile aynı şey değildir. Uçaklar ortalama 30 bin feet yükseklikte uçarlar.  Ancak başarılı bir paraşüt atlaması yapabilmek için yüksekliğin en fazla 15 bin feet olması gerekir. Hatta bazı paraşütler yalnızca 3 bin 500 feetlik bir mesafede etkili olmaktadır. Kısacası uçaklar, paraşütle atlamak için uygun bir yapıya ve şartlara sahip değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu