Genel Havacılık Bilgileri

Uçuş Sırasında Tüm Motorlar Durursa Ne Olur

Uçaklar dünya genelinde en az kaza oranlarına sahip ve bu yüzden de en güvenilir ulaşım aracı olarak bilinmektedir. Ancak güvenilir olmasına rağmen birçok kişinin uçuş öncesinde veya uçuş sırasında motorlar durursa ne olur gibi soruları akıllarına getirmektedir. Hava şartlarının kötü olması durumunda ise bu tarz sorular akıllara daha çok gelmektedir. Ancak uçuş sırasında tüm motorlar durursa, bu gibi durumda yolcular olarak haberimiz olmamaktadır. Olsa bile uçağın gidişatını değiştirebilecek herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Uçuş Sırasında Tüm Motorlar Durursa Ne Olur?

Motorların durması ve daha sonrasında herhangi bir tehdit oluşturmamasının sebebini anlayabilmek için uçakların çalışma şeklinin bilinmesi gerekmektedir. Uçağın hareket edebilmesi için en temel bileşenleri motorlar ve kanatlar olmaktadır. Çalışabilmesi için motorun içerisine hava, büyük bir güç ile çekilmektedir. Daha sonra da bu hava kontrollü bir şekilde yakılmaktadır. Ardında da pervane dönerek kalkış sağlanmaktadır. Böylece hava basıncı ve diğer basınç olayları takip edilerek kanatlar sayesinde kontrollü bir şekilde hava akımı ile uçak gökyüzünde tutulmaktadır.

Uçuş Sırasında Bir Motor Durursa Ne olur?

Uçuş sırasında tüm motorlar durursa veya tek motorun çalışamayacak hale gelmesi durumunda ne olur gibi sorular da akıllara gelmektedir. Bir uçak uçuş esnasında 35.000 feete kadar çıkmaktadır. Bu tarz bir yükseklikte ise uçuş sırasında tüm motorlar durursa gibi bir bilgi herkese felaket haberi gibi gelebilmektedir. Ancak bu durum düşünüldüğü kadar korkunç sonuçlara yol açmamaktadır. Hatta kaza olması ve motor bozulması nedeni ile ortaya çıkması ise 50 milyonda 200 olarak oranlanabilmektedir. Bu da yüksek oranda güvenli olduğunu göstermektedir.

Uçak motorlarında oluşabilecek durma veya bozulmalar mekanik problemler, türbin, yağ sızıntısı veya motora kuş girmesi gibi birçok nedenlerden dolayı durabilmektedir. Ancak bu tarz arızalar çok düşük olmasına rağmen bu gibi durumlar için bütün personeller son derece eğitimli olmaktadır.

Günümüzde üretilen uçaklar ise teknolojik gelişmelerin beraberinde getirilmesi ile tek bir motor ile 4 ve 5 saat arasında uçak yolculuğunun yapılmasını sağlayabilmektedir. Bu da uçakların her geçen gün daha da güvenilir hale gelmelerine yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu